کمپانی‌های سونی و مایکروسافت تصمیم گرفتند تا در محصولات خود، پلی استیشن 4 و اکس باکس وان  برای کاهش قیمت کنسول‌های خود از درایوهای جامد یا SSD استفاده نکردند و آن‌ها از درایوهای HDD استفاده کردند، اما کاربران این اجازه را دارند تا هارد کنسول خود را تغییر دهند.

همانطور که می‌دانید، بازی‌های جدید، همگی روی هارد کنسول‌ها نصب می‌شوند و دیگر از روی دیسک اجرا نمی‌شوند. داشتن یک هارد SSD پرسرعت، می‌تواند زمان بارگذاری و نصب بازی‌ها را کاهش داده و سرعت کنسول شما را بهبود ببخشد.

همچنین، شما می‌توانید هارد کنسول خود را از 500 گیگابایت، به مقادیر بالاتر ارتقا دهید.
کنسول پلی استیشن 4 در حال حاضر، به شما اجازه نمی‌دهد تا از هارد اکسترنال استفاده کنید، هر چند که این ویژگی را به زودی برای این کنسول عرضه خواهد کرد. اما شما می‌توانید، هارد کنسول خود را به راحتی جدا کرده و هارد دیگری را جایگزین آن کنید. کافی است قسمت پشت کنسول را در آورده و یک هارد جدید، برای مثال، یک هارد SSD پرسرعت را جایگزین آن کنید.

البته، برای هارد جایگزین، چارچوب‌هایی تعریف شده است. هارد اینترنال جدید شما باید 2.5 اینچ و ضخامت آن کمتر از 9.5 ‌میلی‌متر باشد و از مشخصاتSATA استفاده کند. تا زمانی که هارد شما، این شرایط را دارد، هیچ مشکلی نخواهید داشت. تعویض هارد در پلی استیشن 4، هیچ تفاوتی با کامپیوترهای خانگی ندارد.

البته، لازم به ذکر است که تنها یک هارد اینترنال به کنسول شما قابل اتصال است پس یک هارد بزرگ را انتخاب نمایید.

قبل از تعویض هارد، فراموش نکنید که از اطلاعات و فایل‌های ذخیره بازی‌های خود، روی یک فلش یا اکانت PS Plus، بکاپ بگیرید و پس از نصب هارد جدید، از بکاپ خود استفاده کنید.
بر خلاف پلی استیشن 4، شما نمی‌توانید هارد اینترنال کنسول اکس باکس وان خود را تغییر دهید، اما می‌توانید یک هارد اکسترنال را به کنسول خود متصل کنید. یک هارد SSD خوب و با سایز مناسب خریداری کنید و آن را به کنسول خود متصل کنید. شماهده خواهید کرد که سرعت بارگذاری بازی‌ها از روی هارد اکسترنال SSD، بسیار بیشتر از بارگذاری از هارد اینترنال HDD است.

توجه کنید که هارد شما حتما از USB 3.0 پشتیبانی کند و حداقل 256 گیگابایت حجم داشته باشد. همچنین، شما می‌توانید تا 3 هارد اکسترنال به کنسول خود متصل کنید.

برای استفاده از هارد خود، باید پس از اتصال آن به کنسول، از قسمت تنظیمات، به منوی System رفته، گزینه Storage را انتخاب کنید و عبارت Format for Games & Apps را انتخاب کنید.

شما حتما می‌توانید بازی‌ها را میان هاردهای خود جابجا کنید، بدون آن که نیازی به نصب دوباره آن‌ها باشد. کافی است روی بازی مورد نظر خود رفته، دکمه Menu را فشار داده و گزینه Manage game را انتخاب کنید و بازی خود را منتقل کنید.